Wpisz aby wyszukać

Księgi łask

Księga łask za wstawiennictwem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

Udostępnij

Pośród wielu znanych polskich sanktuariów większość posiada wielowiekową tradycję i wiąże się z tradycyjną pobożnością, kultywowaną z pokolenia na pokolenie. Ewenementem jest sanktuarium na warszawskim Żoliborzu, które wiąże się bezpośrednio z najnowszą historią naszej Ojczyzny. Chodzi oczywiście o postawę, życie i męczeństwo błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, którego grób znajduje się właśnie przy kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie. We współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki wydaliśmy Księgę łask otrzymanych za wstawiennictwem Błogosławionego.

Ze względu na specyfikę Sanktuarium książka nieco odbiega swoim układem od pozostałych publikacji z naszej serii. Mamy w niej najpierw życiorys Księdza Jerzego, następnie historię miejsca kultu na Żoliborzu, wreszcie Księgę łask, ale także świadectwa znanych postaci, które wspominają swoje relacje z kapelanem Solidarności. W dziale rozmów można przeczytać wywiady z duszpasterzami kościoła Świętego Stanisława Kostki.

Kim był ksiądz Jerzy Popiełuszko? Długo jeszcze będziemy się nad tym zastanawiać, wiele się będzie o tym jeszcze pisać. Pewne jest, że w dniu swojej śmierci stał się najważniejszym człowiekiem w Polsce. […] Niezwykłe brzemię przyjął na siebie ten młody, nękany chorobami ksiądz. I nie z przypadku, ale z wyboru znalazł się w punkcie, w którym starły się główne siły dobra i zła. […] Jaki popłoch ksiądz Jerzy Popiełuszko musiał wywołać w piekle, skoro zmobilizowały się przeciwko niemu takie siły?
(N. N. )

Wszystko, co robił ksiądz Jerzy, rozrastało się. Ludzie do niego lgnęli, bo nie ograniczał się do wypełniania obowiązków od-do, ale cały był dla innych.
Elżbieta Murawska

Pewnego dnia zastałam Chantal płaczącą, lekarze oznajmili jej, że mąż (Francois) umiera i zostało mu tylko kilka dni. Prosiła mnie o pomoc w wyborze firmy pogrzebowej. W piątek 14 września, o godzinie 15.00 francuski ksiądz Bernard udzielił Francois najpierw sakramentu namaszczenia chorych, a następnie wyjął obrazek z błogosławionym księdzem Jerzym Popiełuszką. […] Po opuszczeniu przez nas sali Francois otworzył oczy i zapytał, gdzie się znajduje, a następnie zjadł przy żonie kolację. Po dokładnych badaniach lekarze potwierdzili, że w jego organizmie nie znaleźli żadnej komórki rakowej. Bogu niech będą dzięki!
siostra Rozalia

Publikacja jest dostępna w Sanktuarium na Żoliborzu w Warszawie. Warto odwiedzić to szczególne miejsce, nie tylko z powodu książki.

Tags:

Napisz komentarz