Wpisz aby wyszukać

Sanktuaria

Parczew – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin

Udostępnij

Parczew kojarzy się zazwyczaj z keczupem ale mało kto wie, że znajduje się tam świątynia bijąca radością. W strzelistej budowli z czerwonej cegły możemy zobaczyć prawdziwą grę kolorów. Wnętrze zachwyca pastelowymi odcieniami ścian, a ozdobne wzorki na filarach i suficie jak hafty na koszulach dodają ludowego klimatu. Wielobarwne witraże w słoneczne dni nadają wnętrzu iście bajkowego wyglądu. To miejsce polecamy przede wszystkim dzieciom, ale i dorosłym, którym znudziły się zimne ściany miejscowego kościoła.

Obraz Matki Bożej Parczewskiej

Przedmiotem kultu w parczewskiej świątyni jest wizerunek Matki Bożej z Gruszą. Namalował ją nieznany autor, choć wiadomo, że był uczniem szkoły flamandzkiej. Jest to prawdopodobnie XVI-wieczny obraz o wymiarach 115×80 cm. Średniowieczne malowidło przedstawia siedzącą postać Matki Bożej. Po swojej prawicy podtrzymuje małego Jezuska, który w lewej ręce trzyma bukiecik kwiatów, zaś w drugiej – owoc łudząco przypominający gruszkę. Koronacji obrazu dokonał Prymas Polski kard. Józef Glemp 6 maja 2000 r.
Wielką zagadką jest pojawienie się obrazu w parczewskich kościołach. Pierwsze wzmianki datuje się na 1826 r. Wówczas to kroniki wspominają, że z pożaru cerkwi unickiej uratowany został obraz Madonny czczony przez różne wyznania, także Żydów. Umieszczony on został w kościele farnym przez proboszcza parczewskiego Józefa Kurmanowicza. Wkrótce został przeniesiony do kościoła pw. Świętego Ducha, gdzie pozostawał do 1862 r., kiedy to ulokowano go w cerkwi unickiej. W 1876 r., kiedy z parafii został usunięty ostatni proboszcz unicki Michał Zatkali, obraz przejęli prawosławni. Po zakończeniu działań I wojny światowej wizerunek Madonny zawieszono w kościele Świętego Jana Chrzciciela, w jednej z bocznych  kaplic. Z niewyjaśnionych przyczyn wkrótce wyniesiony został na plebanię. Obrazem zainteresowali się księża: Czesław Nowicki, następnie kolejni parczewscy proboszczowie Franciszek Chwedoruk i Tadeusz Rycia. To za ich przyczyną wizerunek został odnowiony i 15 sierpnia 1968 r. wniesiony do kościoła. Kiedy obraz wrócił na swoje prawowite miejsce, kult maryjny stale się pogłębiał i rozszerzał. Z każdym rokiem przybywa coraz więcej wotów i podziękowań za łaski otrzymane od Najświętszej Panny w parczewskim wizerunku.

Sanktuarium

Pierwsza wzmianka o kościele i parafii w Parczewie pochodzi z 1401 r. Dotowane były przez króla Władysława Jagiełłę. Sanktuarium maryjne mieści się w kościele parafialnym pw. Świętego Jana Chrzciciela poświęconym 12 grudnia 1913 r. przez ks. prałata Ludwika Kwieka, delegata bpa lubelskiego Franciszka Jaczewskiego. Uroczystej konsekracji świątyni dokonał 20 maja 1919 r. bp podlaski Henryk Przeździecki. W dniu 26 czerwca 1989 r. bullą papieską została podniesiona do godności bazyliki mniejszej.
Kościół wybudowany został w stylu neogotyckim, ma 47 m długości, 28 m szerokości (wysokość wież ok. 64 m). Szerokość nawy głównej wynosi 10 m, natomiast naw bocznych – 5 m. Kościół składa się z prezbiterium, trzech naw, zakrystii, skarbca i dwóch bocznych kaplic. Posiada pięć ołtarzy. Ołtarz główny wykonany został w 1914 r. przez Artystyczne Zakłady Robót Kościelnych i Salowych Kroczewski i Węgrzecki z Warszawy. Od 1968 r. w ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej z Gruszką. Dwa boczne ołtarze ustawione w prezbiterium kościoła przedstawiają niezwykle cenne obrazy: Świętej Rodziny oraz słynący łaskami obraz Świętego Antoniego pochodzący z XVIII w. Kolejne dwa ołtarze znajdują się w bocznych kaplicach kościoła poświęconych Matki Bożej Różańcowej i Męczennikom Podlaskim z Pratulina. Ozdobą kościoła są polichromie wykonane przez artystów warszawskich Sławińskiego i Baranowskiego, a także witraże: Świętego Antoniego z 1939 r., kolejny przedstawiający Wniebowzięcie Matki Bożej z 1937 r., jak również współczesnego: Jezusa Ukrzyżowanego i Świętego Maksymiliana Kolbego. Cennym zabytkiem świątyni jest ornat z motywem biblijnym z XVI w. wyszyty przez pierwszą żonę Zygmunta Augusta, Elżbietę Habsburżankę oraz klasycystyczna monstrancja z 1788 r. fundacji Jana i Marianny Koczurów. Przy kościele znajduje się również zabytkowa, drewniana dzwonnica z 1675 r. obecnie służąca jako kaplica przedpogrzebowa.

Modlitwa

Maryjo, Królowo Rodzin i Pani Parczewska, ciesząc się Twoją wielowiekową obecnością pośród nas, prosimy Cię, uproś u Twego Syna Jezusa Chrystusa dla naszych rodzin dar żywej wiary, ufnej nadziei i wiernej miłości.
Pomóż młodym ludziom rozeznać drogę powołania, a narzeczonym dobrze przygotować się do przyjęcia sakramentu małżeństwa.
Umocnij swoimi darami wszystkie małżeństwa. Weź w swą opiekę małżonków przeżywających kryzys, by z wiarą stanęli pod krzyżem i na nowo podjęli ślubowaną miłość, wierność i uczciwość.
Zachowaj w nas Boże życie otrzymane na chrzcie świętym. Spraw, abyśmy zawsze mieli szacunek do ludzkiego życia i bronili go od poczęcia do naturalnej śmierci. Królowo Rodzin, czuwaj nad wszystkimi rodzinami. Ześlij łaski, o które prosimy (…). Chroń nas od złej przygody teraz i w ostatniej godzinie naszej. Amen.

W okolicy warto zobaczyć

Parczew

  • Budynek dawnej synagogi z pierwszej połowy XIX w.
  • Budynek dawnej szkoły z XIX w.

Kolano

  • Neogotycki kościół z drugiej połowy XIX w., który wcześniej pełnił funkcję kaplicy pałacowej. W 1930 r. został rozbudowany.
  • Pałacyk Zamoyskich wykonany w tym samym stylu co zabytkowy kościół. Powstał w XIX stuleciu, a obecnie znajduje się tam Dom Opieki Społecznej.

Kolembrody

  • Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Milanów

  • Zespół kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w latach
    1858-61 przez architekta Henryka Marconiego. Kościół został zbudowany w stylu późnoklasycystycznym.

 

diecezja siedlecka, powiat parczewski, gmina Parczew
parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela
21-200 Parczew, ul. Kościelna 77
tel. 83 355 06 05; (83) 355-06-00 (do 03);
adres mailowy: sanktuarium@bazylikaparczew.pl
strona: www.bazylikaparczew.pl
msze święte:
w niedziele – 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, , 18.00 (17.00 – czas zimowy);
w dni powszednie – 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, 18.00 (17.00 – czas zimowy)
odpusty i uroczystości:
pierwsza niedziela maja – rocznica koronacji obrazu, Diecezjalny Dzień Rodziny;
13 czerwca – Świętego Antoniego;
24 czerwca – Świętego Jana Chrzciciela;
15 sierpnia – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
kustosz: ks. Robert Mączka

Zobacz więcej

Napisz komentarz