Wpisz aby wyszukać

Sanktuaria

Niewodnica Kościelna – Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego

Udostępnij

Jeżeli chcecie spędzić aktywnie urlop, koniecznie odwiedźcie Niewodnicę Kościelną! Przez tą piękną wioskę prowadzą dwa szlaki rowerowe: Włókniarzy i Nadnarwiński. W okolicy znajdują się również stadniny konne oraz liczne zabytki. Do wpisanych do rejestru zabytków należy między innymi zespół kościoła parafialnego pw. Świętego Antoniego z Padwy z obecnie sanktuarium z 1889 roku. Jest to niesamowita neogotycka świątynia mająca czterystuletnią tradycję. Dodatkową atrakcją znajdującą się w pobliskim lesie są… czołg i armata, umiejscowione obok pomnika upamiętniającego rozpoczęcie szlaku bojowego żołnierzy 26 pułku piechoty II Armii Wojska Polskiego.

Obraz Świętego Antoniego

W Niewodnicy Kościelnej czczony jest namalowany na płótnie obraz utrzymany w ciemnych barwach. Przedstawia Świętego Antoniego ubranego w habit zakonny, trzymającego w prawej ręce białą lilię. Podtrzymuje on na ręce Dziecię Jezus okryte granatową szatą. Dzieciątko stoi na otwartej księdze z obrazkami umieszczonej na stole, a w ręku trzyma podobiznę kuli ziemskiej w niebieskim kolorze, z krzyżem u góry. Obraz zdobi pozłacana rama zwieńczona w górnej partii ornamentem w postaci Oka Opatrzności. Początki kultu Świętego Antoniego w Niewodnicy sięgają pierwszej połowy XVII w., kiedy to wizerunek Świętego przywieźli uciekający z Litwy franciszkanie. Wierni gromadzący się przed nim na modlitwie doznawali wielu łask, dlatego obraz ten zaczęto uważać za cudowny. Bardzo szybko szerzył się kult Świętego Antoniego i wzniesiony w XIX w. kościół otrzymał jego wezwanie. Również dzisiaj Niewodnica jest silnym ośrodkiem kultu patrona rzeczy znalezionych. Pielgrzymi z różnych stron Polski przybywają tutaj, by prosić o łaski za wstawiennictwem Świętego Antoniego.

Sanktuarium

Parafia w Niewodnicy powstała 30 stycznia 1596 r. Wówczas to wzniesiono pierwszą, drewnianą Świątynię pw. Świętej Trójcy, której fundatorami byli Elżbieta i Andrzej Koryccy. Wkrótce umieszczono w niej obraz Świętego Antoniego, którym opiekowali się franciszkanie. Przebywali oni w Niewodnicy w latach 1654-56. W styczniu 1884 r. kościół został zniszczony na skutek szalejącej burzy, w związku z tym rozpoczęto budowę nowego kościoła wg projektu Romualda Samotyi-Lenczewskiego. Prace budowlane ukończono w październiku 1889 r. Z powodu żywego kultu Świętego Antoniego nowa, neoromańsko-neogotycka świątynia otrzymała jego wezwanie. W ołtarzu głównym, murowanym, jednonawowego kościoła z czterokondygnacyjną wieżą, umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który został sprowadzony w 1890 r. Z Częstochowy. Obraz na czas Wielkiego Postu jest zasłaniany obrazem Matki Bolesnej stojącej pod krzyżem. W prawym ołtarzu bocznym stoi figura Chrystusa w cierniowej koronie, natomiast w lewym – słynący łaskami wizerunek Świętego Antoniego. W latach 70. XX w. na terenie przykościelnym umieszczono stacje drogi krzyżowej naturalnej wielkości z białymi figurami. Kalwaria Niewodnicka prowadzi na wzgórze i kończy się grotą z figurą Świętego Antoniego.

Modlitwa

Święty Antoni, lilio czystości, światło świętej mądrości i najżarliwszy Miłośniku Jezusa Chrystusa, we wszystkich moich potrzebach uciekam się do ciebie, za którego wstawiennictwem Bóg tylu ludzi takimi obdarzył łaskami. Patrz, z jaką gotowością klękam przed twoim obrazem, na który spoglądając, czuję, że serce me napełnia się wielką pociechą. Z głębi serca wołam do ciebie o pomoc w chwili, kiedy duszę moją przygniata ciężar smutku i troski. Nadzieja, jaką w tobie pokładam, jest tak silna, że nawet nieszczęście bądź duszy, bądź ciała, nigdy jej zachwiać nie zdoła. Proszę cię więc, ukochany patronie wszystkich w nieszczęściu pozostających, uproś mi u Zbawiciela, któregoś tak miłował, aby i on przez wzgląd na twoje zasługi zachował mnie w każdym czasie od wszelkiego nieszczęścia duszy i ciała. Amen.

W okolicy warto zobaczyć

Choroszcz

  • Podominikański zespół klasztorny. Na jego terenie znajduje się obecny kościół parafialny pw. Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Szczepana Męczennika. Późnobarokowa świątynia została wzniesiona w latach 1753-56 z fundacji Jana Klemensa Branickiego. Trzynawowa budowla o kolebkowym sklepieniu ma rokokowe wnętrze. Obok kościoła znajduje się klasztor wzniesiony w 1763 r. Na dawnym dziedzińcu klasztornym powstał Ogród Matki Bożej. Stoi tu figura Madonny, a na klasztornym murze umieszczono dziesięć tablic ze słowami wypowiedzianymi przez Maryję w miejscach objawień. W otaczającym zespół klasztorny murze znajduje się XVIII-wieczna kaplica.
  • Prawosławna cerkiew Opieki Matki Bożej zbudowana w 1878 r. w stylu neobizantyjskim.
  • Powstały w latach 1745-71 w stylu baroku saskiego zabytkowy pałac Branickich, w którym obecnie mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych. Prezentowane są tutaj ekspozycje wnętrz pałacu z XVII i XIX w. Możemy również zobaczyć eksponaty związane z historią pałacu i jego właścicielami. Otacza go rozległy, 25-hektarowy park.

 

archidiecezja białostocka, powiat białostocki, gmina Turośń Kościelna
parafia pw. Świętego Antoniego Padewskiego
18-106 Niewodnica Kościelna, ul. Kościelna 3
85 663 29 68
antoni.niewodnica.parafia@ gmail.com
www.niewodnica-parafia.parafia.info.pl
msze święte:
w niedziele i święta – 7.20, 9.20, 11.30 (tylko w niedziele i święta pracujące), 18.00;
w dni powszednie – 7.00, 18.00
odpusty i uroczystości:
13 czerwca – Świętego Antoniego Padewskiego;
16 lipca – Matki Bożej Szkaplerznej;
kustosz: ks. Andrzej Sadowski

Zobacz więcej

Napisz komentarz