Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Papież: Bez dobrych biskupów nie da się zrobić porządku w Kościele

Udostępnij

Wczorajszą homilię wygłoszoną w Domu Świętej Marty Franciszek poświęcił kwestii biskupstwa, nawiązując do czytania z Listu do Tytusa. „Biskupi mają być łagodni i pokorni, mają być sługami, a nie książętami” – mówił Papież.

W popawłowym Liście do Tytusa autor natchniony przedstawia cały szereg cech, jakie powinny charakteryzować kandydata do godności biskupiej. Podkreśla także znaczenie porządku w Kościele jako potrzeby palącej już w pierwotnym chrześcijaństwie. „Kościół nigdy nie rodzi się z góry uporządkowany, gdzie wszystko jest uregulowane, bez problemów i zamieszania. Nigdy tak nie było – podkreślił Papież. – Kościół zawsze rodził się w takich warunkach. Ale ten zamęt, ten nieład musi zostać uporządkowany. To prawda, trzeba zrobić porządek. Pomyślmy na przykład o pierwszym Soborze Jerozolimskim. Był spór między judaizującymi i niejudaizującymi… Rozważmy to: zwołali sobór i zaprowadzili porządek”.

Franciszek podkreślił, że nie ma aż tak wielkiej różnicy między instytucjami kościelnymi naszych czasów, a tymi z epoki zaraz po Świętym Pawle. Zawsze trzeba pilnować, by biskupami zostawali ludzie godni zaufania i posiadający odpowiednie cechy. W przeciwnym razie Kościół przeradza się w sieć układów i władzy, zamiast być polem służby i miłości. Tylko biskupi rzeczywiście będący sługami mogą, zdaniem Papieża, zadbać o niezbędny porządek w Kościele.

mw/vaticannews.va

Tags:

Zobacz również

Napisz komentarz