Wpisz aby wyszukać

Sanktuaria

Szczyrk – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Udostępnij

Nie tylko na narty

Szczyrk to miejscowość znana w całej Polsce, głównie z uwagi na swoje walory turystyczne. Wiele osób wybiera się tutaj na narty w sezonie zimowym. Ale Szczyrk to nie tylko zimowy kurort, ale także miejsce objawień maryjnych, datowanych na końcówkę XIX wieku. To tutaj Maryja miała poprosić o wybudowanie kościoła i klasztoru. Dziś opiekę nad Sanktuarium w Szczyrku sprawują księża salezjanie, a Maryja odbiera cześć jako Królowa Polski.

Obraz Matki Bożej

Jak podaje tutejsza legenda początki kultu maryjnego w Szczyrku datowane są na lipiec 1894 r. Wtedy to miały tu miejsce cudowne objawienia. Trzy dziewczynki, w tym 12-letnia Julianna Pezda, widziały na Górce postać Maryi, która zachęcała je do modlitwy. Według ich zeznań, Matka Boża obiecała, że w miejscu objawień pojawi się posiadające cudowną moc uzdrawiania źródełko. Poleciła jednocześnie wybudowanie kościoła, a w przyszłości klasztoru. Wieść o objawieniach szybko rozniosła się po okolicy, dzięki czemu wierni rozpoczęli liczne pielgrzymki. Jedna z nich przyniosła niewielki obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który zawieszony został na buku, w miejscu objawień. Po wybudowaniu w tym miejscu kościoła, w ołtarzu głównym w 1960 r. zawisł obraz pędzla Stefana Justa z Łodzi, namalowany według relacji z objawień. Matka Boża przedstawiona została na nim w czerwonej sukni i niebieskim płaszczu, na którym widoczne są gwiazdy. Na lewym przedramieniu trzyma Ona Dzieciątko (które w jednej dłoni dzierży księgę, a drugą podnosi do błogosławieństwa), a w prawej ręce złote berło.
W dniu 21 IX 2008 r. obraz Matki Bożej Królowej Polski został ukoronowany koronami papieskimi. Uroczystościom przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz w asyście bpa Tadeusza Rakoczego.

Sanktuarium

Jesienią 1894 r., tuż po objawieniach Maryi, okoliczni mieszkańcy postawili na Górce drewnianą kaplicę. Podobno w dniu rozpoczęcia jej budowy ze zbocza trysnęło wspomniane w objawieniach źródełko. Ponieważ przybywało tu coraz więcej wiernych, szybko zaistniała potrzeba budowy większej świątyni. Budowę udało się rozpocząć jednak dopiero w 1912 r. i trwała kilka lat. Od 1938 r. kościołem opiekują się salezjanie i to oni zainicjowali budowę obecnego kościoła, nad którym prace zakończyły się w 1954 r. Sześć lat później w ołtarzu głównym zawisnął namalowany na podstawie relacji Julianny Pezdy obraz Matki Bożej Królowej Polski.
W latach 60. XX w. wnętrze kościoła zostało wzbogacone o dwa ołtarze boczne i dwudziestogłosowe organy. Nieopodal wybudowano Kaplicę Objawienia z pniem buka, na którego tle ukazała się Madonna, oraz grotę z cudownym źródełkiem. W dniu 3 V 1994 r., w 100. rocznicę objawień, kościół został podniesiony do godności sanktuarium.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski nazywane jest od pewnego czasu Górą Błogosławieństw. W pierwszą niedzielę miesiąca salezjanie udzielają błogosławieństwa bezrobotnym i poszukującym pracy, w drugą błogosławione są dzieci, w trzecią niedzielę miesiąca małżeństwa, a w czwartą wdowy i wdowcy. W kolejne wyznaczone przez salezjanów dni miesiąca błogosławieństwo otrzymują chorzy, brzemienne matki i małżonkowie pragnący przyjąć dar życia oraz ludzie młodzi i uzależnieni z rodzinami.

Modlitwa

Najświętsza Panienko, wybrana Córko Ojca Niebieskiego, Rodzicielko Bożego Syna i Ducha Świętego Oblubienico! Tu na Szczyrkowskiej Górce chciałaś mieć swoją świątynię, by dla pielgrzymów, którzy z trudem szukają prawdy, nadziei i wiary, być znakiem Bożej odwiecznej miłości.
Matko cudownej przemiany, osłoń nas tarczą swego szkaplerza, zjednocz modlitwą świętego różańca, obroń przed atakami zła i grzechu. Ty, któraś była Matką rodzącego się Kościoła, Wspomożycielko trudnego czasu, prowadź nas po niebieskim szlaku za słońcem, co nie zna zachodu, za Synem Twoim do domu Ojca. Amen.

W okolicy warto zobaczyć

Szczyrk

  • Murowana kaplica u Walczaków stanęła w miejscu, gdzie w 1730 r. jezuici przeprowadzali swoje misje ewangelizacyjne. Pamiątką po nich jest drewniany krzyż, który został umieszczony za ołtarzem.
  • W okolicy znajdują się 4 jaskinie. Lodowa położona jest na południowo-wschodnim stoku Hyrcy. Długość korytarzy wynosi około 30 m. Zwana jest Jaskinią Partyzancką, ponieważ podczas II wojny światowej służyła za kryjówkę. Oprócz Jaskini Lodowej warto zobaczyć także Jaskinię Salmopolską położoną pod Przełęczą Salmopolską, Jaskinię Malinowską znajdującą się u podnóża góry Malinowej oraz Grotę Klimczoka położoną na stoku Trzech Kopców.

 

diecezja bielsko-żywiecka, powiat bielski, gmina Szczyrk
parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła
43-370 Szczyrk, Plac Matki Bożej Królowej Polski 1
tel. (33) 817 85 15
adres mailowy: szczyrk@sdb.krakow.pl
strona: www.szczyrk.sdb.org.pl
Msze Święte:
w niedziele i święta – 7.30, 9.30, 11.30, 17.00, 19.00 (lipiec – sierpień)
w dni powszednie – 7.30, 9.30, 17.00, 19.00 (lipiec – sierpień)
odpusty i uroczystości:
31 I – św. Jana Bosko
3 V – NMP Królowej Polski
15 VIII – Wniebowzięcia NMP
kustosz: ks. Stanisław Oskwarek SDB

Zobacz więcej

Tags:

Zobacz również

Napisz komentarz