Wpisz aby wyszukać

Sanktuaria

Ruda Śląska – Sanktuarium Świętego Józefa

Udostępnij

Robotnik oręduje za robotnikami

Świętego Józefa czcimy przede wszystkim jako Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Opiekuna Jezusa. Jednak bardzo wyraźny jest w Kościele także kult Józefa jako rzemieślnika. Z Ewangelii dowiadujemy się, że Józef był cieślą. Widzimy w Świętym wzór ofiarnej pracy, dążącej nie do jakichś egoistycznie gromadzonych zysków, ale do utrzymania rodziny i do służenia ludziom. W Polsce czcimy Józefa jako robotnika dnia 1 maja, przekornie nawiązując do komunistycznego Święta Pracy. I gdzie jak gdzie, ale szczególnie na Śląsku trudno się dziwić popularności tego patrona. To tutaj od lat żyją ludzie pracy, trudniący się w fabrykach, hutach czy kopalniach. W postaci Świętego mogą znaleźć wzór i orędownictwo w codziennych potrzebach. Szczególnym miejscem, w którym odbiera cześć Święty Pracownik, jest Ruda Śląska.

Figura Świętego Józefa

Kult Świętego Józefa rozwijał się w rudzkiej parafii od samego początku jej istnienia. Święty był również patronem wzniesionej z fundacji rodziny Ballestremów w 1870 r. kaplicy. Ród ten otaczał patrona dobrej śmierci szczególnym kultem. Kiedy trzydzieści lat później zostaje wzniesiony nowy kościół, otrzymuje to samo wezwanie, co wcześniej istniejąca kaplica.
Dowodem na dynamiczny rozwój kultu Świętego Józefa w tym miejscu jest powołanie do życia w 1909 r. bractwa Świętego Józefa. Powstanie organizacji, która w 1913 r. ufundowała znajdującą się do dzisiaj w kościele figurę Świętego, zainicjował ówczesny proboszcz Antoni Ogan. Rzeźba z czasem stała się obiektem kultu w sanktuarium. Przedstawia postać Świętego, u którego na lewym przedramieniu usadowione jest Dzieciątko Jezus. W prawej dłoni trzyma lilię. Ubrany jest w jasną szatę i złoty płaszcz. W 2007 r. arcybiskup Damian Zimoń zatwierdził nowy statut bractwa.
Innym przejawem kultu Świętego jest codzienne odmawiane przed poranną Eucharystią litanii, w której wierni proszą o wstawiennictwo Oblubieńca Maryi. W środy wieczorem odprawiana jest nowenna do patrona.

Sanktuarium

Budowę kościoła pw. Świętego Józefa rozpoczęło poświęcenie w grudniu 1901 r. kamienia węgielnego przez Augustyna Bertzika z Biskupic. Już w kwietniu następnego roku przystąpiono do budowy. Fundatorem kościoła był hrabia Franciszek Karol von Ballestrema, syn hrabiego Karola Wolfganga, który kilkadziesiąt lat wcześniej ufundował w mieście kaplicę. Budynek zaprojektował berliński architekt August Menke oraz brat żony hrabiego Jan de Pölnitz. Projektanci wzorowali się na rzymskiej bazylice San Lorenzo in Campo Verano.
Wzniesiony na planie łacińskiego krzyża neoromański kościół wykonany został z cegły na kamiennym cokole z ceramicznym detalem. Posiada kwadratową wieżę usytuowaną z boku fasady. Trzynawową świątynię charakteryzuje wyniesione ponad nawę główną prezbiterium zamknięte półokrągłą absydą. Na uwagę zasługują: neoromańskie detale architektoniczne (zdobienia kolumn, chrzcielnicy i ambony), a także zdobiąca płaskie stropy polichromia, spiżowe figury aniołów umieszczone w prezbiterium oraz żyrandol rozświetlający wnętrze (sto czterdzieści cztery żarówki), a także krypta grobowa rodziny Ballestremów.
Kościół został poświęcony 2 października 1904 r. przez dziekana bytomskiego Emila Korusa. Niespełna rok później, 30 czerwca 1905 r., odbyła się uroczystość konsekracji świątyni, której przewodniczył kard. Georg Kopp z Wrocławia. Była ona jednak prywatną własnością fundatora, co uniemożliwiało utworzenie parafii. Dopiero 1 listopada 1906 r., kiedy hrabia zrzekł się praw do kościoła, powołano parafię, której pierwszym proboszczem był ks. Ogan. Na mocy dekretu metropolity katowickiego Damiana Zimonia w dniu 30 kwietnia 2010 r. kościół został podniesiony do godności sanktuarium archidiecezjalnego.

Modlitwa

Święty Józefie, moc twej modlitwy sprawia, że najtrudniejsze sprawy tobie powierzone, stają się łatwymi do rozwiązania. Błagamy cię więc, wejrzyj na nasze obecne potrzeby, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas niebezpieczeństwa nam grożące, weź pod opiekę nasze życie, nasz dom, naszą parafię, archidiecezję i wszystko, co twojej przemożnej opiece polecamy.
Okaż nam, Święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze twymi wiernymi sługami. Święty Józefie, ojcze i opiekunie naszej rodziny, przyczyń się za nami. Amen.

W okolicy warto zobaczyć

Ruda Śląska

  • Kościół Świętego Jana Chrzciciela w dzielnicy Godula jest budowlą trójnawową, orientowaną, wybudowaną na planie krzyża łacińskiego w latach 1868-71. Nawy boczne są niewiele niższe od nawy głównej. Od zachodu na osi budowli do nawy głównej przylega wieża, wewnątrz której zawieszone są trzy dzwony: Joanna, Jan i Fryderyk. Budowniczymi kościoła w Goduli byli Teodor Linke z Bytomia, Julius Raschdorff i Carl Lüdecke, projekt architektoniczny to dzieło Carla Heidenreicha.
  • Kościół pw. Świętego Pawła w dzielnicy Nowy Bytom wybudowany został w latach 1910-12. Jest dziełem Johannesa Franziskusa Klompa z Dortmundu. Pomimo że wzniesiony został w stylu neoromańskim, jego wystrój wzbogacono o elementy starochrześcijańskie, bizantyjskie i ottońskie. Dostrzec tu można także motywy zaczerpnięte ze sztuki islamu.
  • Neoromański kościół Świętego Michała Archanioła w Orzegowie wybudowany został w latach 1894-95 jako świątynia jednonawowa. W latach 1911-15 miała miejsce jego rozbudowa. Wówczas zostały dobudowane dwie wysokie wieże i nowe prezbiterium z zakrystią. Kościół ufundowała rodzina Schaffgotschów.
  • Ślady grodziska znajdujące się w widłach dwóch potoków: Kochłówki zwane Potokiem Bielszowickim, i Złotym Potokiem płynącym od strony Bykowiny. Gródek ma kształt stożka. Można zobaczyć dobrze zachowaną fosę, stożek właściwy (na którym stała wieża) i podgrodzie.
  • Muzeum PRL-u znajduje się w dawnym folwarku Nowa Ruda będącym własnością rodziny von Ballestrem. Placówka mieści się w dzielnicy Bielszowice. Otworzono ją w kwietniu 2010 r. Można tam zobaczyć relikty minionej epoki, wyposażenie mieszkań i przedmioty codziennego użytku. Oprócz tego znajduje się park pomników, kino „Uciecha” wyświetlające dobranocki z czasów PRL-u, kroniki filmowe i eksponaty motoryzacji, których można dotknąć.
  • W Nowym Bytomiu zachowało się także osiedle robotnicze zwane „Kaufhausem” od znajdującego się w tym miejscu monumentalnego domu handlowego. Budowa tego osiedla rozpoczęła się w 1880 r.
  • W Wirku przy ulicy Kubiny zachowało się drugie tego typu osiedle o nazwie „Ficinus” wybudowane w latach 1860-67. Niedaleko znajduje się także neoromański kościół Świętego Wawrzyńca i Antoniego wybudowany w latach 1907-09, a także drugi kościół ewangelicki z 1902 r.

Chorzów

  • Zob. Sanktuarium Świętego Floriana

 

 

archidiecezja katowicka, powiat rudzki, gmina Ruda Śląska
parafia pw. Świętego Józefa
41-700 Ruda Śląska, ul. Piastowska 16
tel. (32) 248 13 79 (wewn. 32)
adres mailowy: kancelaria@sjozef.pl
strona: www.sjozef.pl
Msze Święte:
w niedziele i święta – 7.00, 9.00, 10.45, 12.00, 16.30
w dni powszednie – 7.00, 8.00, 18.00 (17.30 – piątek)
odpusty i uroczystości:
19 III – Świętego Józefa Oblubieńca
1. niedziela maja – Świętego Józefa Rzemieślnika
kustosz: ks. Adam Brzyszkowski

Zobacz więcej

Tags:

Zobacz również

Napisz komentarz