Wpisz aby wyszukać

Sanktuaria

Ostrołęka – Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego

Udostępnij

Niezastąpiony Święty Antoni i różne role ostrołęckiego kościoła

Kto wybrał patrona ostrołęckiej parafii? Czy zdarzyło się coś szczególnego, w tym miejscu za sprawą Świętego z Padwy? Niewykluczone, że tak, choć oficjalne informacje milczą o jakimkolwiek nadzwyczajnym wydarzeniu. Być może było to coś przyziemnego, ale wyjątkowego dla jednej konkretnej osoby? Spójrzmy na to z innej strony, czy aby uwielbiać Boga poprzez świętych, zawsze musi zadziać się coś spektakularnego, jak na przykład objawienie? Nie musi. I dobrym tego przykładem jest Sanktuarium w Ostrołęce. Święty Antoni był tam czczony jeszcze dużo wcześniej, zanim sprowadzono do kościoła jego relikwie. Dlaczego akurat Święty Antoni i dlaczego w tym miejscu? I co działo się w kościele podczas jego długich dziejów? Zdaje się, że nie zawsze było to tylko miejsce modlitwy, bo spełniało też kilka innych funkcji. Ale po kolei…

Relikwie Świętego Antoniego z Padwy

Początki kultu Świętego Antoniego w parafii w Ostrołęce sięgają XVII w. i wiążą się z jego wyborem na patrona nowo wybudowanego kościoła. Zarówno miejscowi wierni, jak i pielgrzymi z różnych części Polski zbierali się w tym miejscu na modlitwie, wierząc w orędownictwo patrona rzeczy znalezionych, który był jednocześnie cudotwórcą, wspaniałym kaznodzieją i misjonarzem. Kult ten trwa nieprzerwanie do dzisiaj. W każdy wtorek po Mszach Świętych odbywa się procesja wokół ołtarza z możliwością ucałowania relikwii. Również we wtorki odmawiana jest Nowenna do Świętego Antoniego, podczas której także całowane są relikwie Świętego. Każda Msza Święta odprawiana w tutejszym sanktuarium kończy się modlitwą (tzw. Mały Egzorcyzm Świętego Antoniego). Ważnymi dla parafii wydarzeniami są odpusty (13 czerwca i 8 grudnia).

Sanktuarium

Klasztor przylegający do Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, fot. Archiwum Urzędu Miasta Ostrołęki

Kościół jest budowlą jednonawową, w którym znajduje się aż dziewięć ołtarzy. Największy poświęcony Świętemu Antoniemu mieści się obecnie przy ścianie bocznej i posiada XVIII-wieczny wizerunek Świętego z Dzieciątkiem na ręku. W ołtarzu głównym w centrum znajduje się tabernakulum oraz relikwiarz ze szczątkami Świętego Antoniego, a całość wieńczy, znajdujący się powyżej wizerunek ostrołęckiego patrona. Po obu stronach malowidła umieszczono dwie figury aniołów, które swoimi dłońmi wskazują na podobiznę Świętego. Ściany świątyni oraz sklepienie zdobią polichromie, które wykonał bernardyn Walenty Żebrowski w latach 1752–56. Przedstawiają sceny z życia patrona sanktuarium. Skupiają się zasadniczo na dwóch aspektach – biografii Świętego i cudach, jakich dokonał. Freski stanowią zaś alegorie czterech pór roku i czterech stron świata. Z wystroju warto też zwrócić uwagę na XVIII-wieczne zabytkowe organy. Okazałość całej budowli w postaci różnych zdobień architektonicznych i plastycznych, sprawia że świątynia robi na oglądającym duże wrażenie. Ponadto przy bocznej ścianie budowli znajduje się pomnik żołnierzy pułku piechoty Królestwa Polskiego – Czwartaków, którzy wzięli udział w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r., w tutejszej świątyni znaleźli schronienie. Od strony południowej do świątyni przylega budynek klasztoru. Na placu przykościelnym jest dziedziniec kalwaryjny z lat 1751–52 ze stacjami Męki Pańskiej. W dniu 13 czerwca 2010 r. kościół ustanowiono Sanktuarium Świętego Antoniego.

Modlitwa

Mały Egzorcyzm Świętego Antoniego
Oto Krzyż Pański,
ustąpcie wrogowie Jego!
Lew z pokolenia Judy,
Potomek Dawida zwyciężył!
Alleluja! Alleluja! Alleluja!

Modlitwa o pomoc za wstawiennictwem Świętego Antoniego
Ufny w Twoją świętą przyczynę i przemożne zasługi polecam się Tobie, św. Antoni, i proszę Cię, wejrzyj na moją wierną i szczerą miłość i silną ufność, jaką serce moje względem Ciebie jest przepełnione. Zapisz sobie moje imię głęboko w Twym sercu i pozwól mi należeć do liczby tych, których Ty szczególnie miłujesz i ochraniasz, iżbym mógł we wszystkich moich potrzebach znajdować w Tobie ucieczkę. Amen.

Zobacz także: Koziegłówki – Sanktuarium Świętego Antoniego z Padwy

W okolicy warto zobaczyć

Ostrołęka

  • Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja. Zbudowany był w XIV w., a rozbudowany w XVII w. w stylu barokowym. W ołtarzu głównym widoczny jest XVIII-wieczny obraz Przemienienia Pańskiego. Na placu przykościelnym znajduje się XIX-wieczna figura Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Krzyż Męczeństwa Narodu Polskiego oraz pomnik Jana Pawła II.
  • Kościół pw. Świętego Wojciecha wzniesiony w 1890 r. Warto wiedzieć, że początkowo był cerkwią prawosławną służącą stacjonującym tu wojskom rosyjskim. Jest to obiekt wart uwagi, ze względu na niezwykłe sklepienie, pokryte malowidłami ukazującymi sceny z życia Jezusa. W centrum prezbiterium powyżej tabernakulum znajduje się okazała rzeźba Świętego Wojciecha, a po obu jej stronach barwne witraża. Po lewej stronie ołtarza umieszczono drewnianą kazalnicę z wejściem po schodkach.
  • Grodzisko wczesnośredniowieczne z gródkiem obronnym pochodzącym prawdopodobnie z końca XI w. lub początku XII w. Nazywane jest „Starym Miastem”. Badania przeprowadzone w miejscu dawnej osady, wykazują że niegdyś gród musiał być zapełniony drewnianą zabudową. Obecnie jest to teren porośnięty trawą w formie płaskiego stożka, osiągający wysokość 4 m oraz średnicę 45 m. W północno-wschodniej części grodziskowego wału można dostrzec ślady dawnego przejścia bramnego oraz głęboka na metr fosę otaczającą cały obszar. Choć obecnie widać tylko pozostałości średniowiecznej osady, warto przyjrzeć się przeprowadzonym badaniom archeologicznym obiektu oraz co wówczas odkryto.
  • Klasycystyczny ratusz wzniesiony w 1824 r. Zniszczony w 1915 r. został odbudowany w 1924 r. Budynek posiada pięć osi elewacji, które wyznaczają otwory okienne i drzwiowe. Ciekawa forma jest również występujący na parterze podcień, czyli pomieszczenia otwarte na zewnątrz, wyznaczone kolumnami wzdłuż elewacji. Obecnie obiekt jest siedzibą Urzędu Miejskiego. Ze względu na swoje walory został wpisany do rejestru zabytków. Przyglądając się ratuszowi warto też zwrócić uwagę na pobliski rynek wraz z cały układem urbanistycznym i przyległymi ulicami miasta lokowanego w XIV w. na prawie chełmińskim.
  • Budynek dawnej poczty z 1. poł. XIX w. Obecnie mieści się tu Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie miejskiego ratusza. Muzeum powstało w 1975 r. się jego zbiory liczą ponad 14 tys. obiektów zgromadzonych w trzech działach: archeologicznym, etnograficznym i historyczno-artystycznym. Można tu obejrzeć ekspozycję stałą, pt. „Ostrołęka i Kurpie. Między wątkiem historii a osnową życia” (dotyczy ona życia codziennego i odświętnego mieszkańców Kurpiowszczyzny w okresie dwudziestolecia międzywojennego) oraz wystawy czasowe.
  • Forty Bema. Jest to Pomnik Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką z 1831 r. Pomnik wybudowany został wewnątrz ziemnego fortu carskiego z XIX w. Można tu obejrzeć wystawę plakatową oraz prezentacje multimedialne dotyczące bitwy. W pobliżu postawiono również pomnik poświęcony szarży artylerii konnej poprowadzonej przez Józefa Bema.

Dzbenin

  • Królewski kamień Stefana Batorego. Jest to granit o obwodzie 12 metrów. Znajduje się przed wyspą, na lewym brzegu Narwi. Według legendy podczas jednego z polowań króla Stefana Batorego zranił jeleń. Rana została opatrzona na głazie narzutowym. Na kamieniu po dokładnym spojrzeniu się można dostrzec wykutą literę „B”.

Rzekuń

  • Zabytkowy kościół neogotycki pw. Najświętszego Serca Jezusa wzniesiony w latach 1914–35 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Jest to duży obiekt, z trzema nawami, które oddzielone są wysokimi murowanymi kolumnami. Całe prezbiterium prezentuje się bardzo efektownie. W ołtarzu umieszczono figurę Jezusa, którą otaczają kilka kolumn podtrzymujących sklepienie całego założenia kompozycyjnego, które wieńczy otoczona obłokiem, promieniami oraz postaciami anielskimi rzeźba serca Jezusa. Nad wszystkim znajduje się jeszcze kopuła z krzyżem. Po lewej stronie ołtarza przy ściana znajduje się niespotykana kazalnica w kształcie łodzi, której dno otaczają fale.

diecezja łomżyńska, miasto Ostrołęka
Parafia pw. Świętego Antoniego Padewskiego
07-410 Ostrołęka, ul. Gomulickiego 1A
tel. 29 764 65 26
adres mailowy: brak
strona: www.sanktuarium.ostroleka.pl

Msze Święte:
w niedziele i święta – 6.30, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00;
w dni powszednie – 6.30, 7.00 (7.10 – 1. piątki miesiąca), 8.30, 16.00 (1. piątki miesiąca), 18.00
odpusty i uroczystości:
13 czerwca – Świętego Antoniego z Padwy;
8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
kustosz: ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk

Tags:

Napisz komentarz