Wpisz aby wyszukać

Sanktuaria

Elbląg-Stagniewo – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i Jana Pawła II

Udostępnij

Wspólne dzieło ewangelizacyjne

Początki działalności ewangelizacyjnej w Stagniewie nie były łatwe. Nowo powstała diecezja elbląska otrzymała propozycję kupna terenu po przeniesionym do Elbląga Domu Małego Dziecka. Zdewastowane zabudowania nie nadawały się do użytku, a biskupowi brakowało pieniędzy i rąk do pracy, by zorganizować tam upragniony dom rekolekcyjny. Okolica jednak wydawała się idealna – administracyjnie Stagniewo należało do miasta, było z nim dobrze skomunikowane, a poza tym zachwycało ciszą i piękną przyrodą. Pierwsze nabożeństwa i spotkania odbywały się w plenerze, później udało się wyremontować budynki, a nawet, dzięki wytrwałości wielu osób, zbudować kościół. Dziś Stagniewo jest miejscem modlitwy, spotkań, rekolekcji i innych działań, szczególnie skierowanych do młodzieży. Funkcjonuje stowarzyszenie, ośrodek rekolekcyjny, wspólnota, a także sanktuarium poświęcone Matce Bożej Fatimskiej i Świętemu Janowi Pawłowi II.

Figura Matki Bożej Fatimskiej

Figura MB Fatimskiej (z zewnątrz), fot. Marta Komarowska

W sanktuarium czczona jest kopia figury Matki Bożej Fatimskiej, która została przywieziona do Stagniewa z Fatimy przez bp. Józefa Wysockiego. Przedstawia Najświętszą Maryję Pannę z objawienia fatimskiego. Maryja ma na sobie białą suknię i płaszcz w tym samym kolorze okrywający Jej głowę. Na złożonych w modlitewnym geście dłoniach zawieszony jest różaniec. Głowę zdobi korona.
Początki kultu Matki Bożej Fatimskiej sięgają 1917 r., kiedy to miały miejsce słynne objawienia w Fatimie, w Portugalii. Maryja od maja do października, trzynastego dnia każdego miesiąca ukazywała się dziesięcioletniej Łucji, siedmioletniej Hiacyncie i dziewięcioletniemu Franciszkowi. Od 1996 r., kiedy w Stagniewie powstała maleńka kaplica pw. Matki Bożej Fatimskiej, rozwijał się tu kult maryjny. W kościele szczególną czcią otoczono Matkę Bożą Fatimską i Jej oddanego wyznawcę Świętego Jana Pawła II. Do Stagniewa przybywają wierni z różnych stron Polski. Od maja do października (trzynastego dnia każdego miesiąca) odprawiane są nabożeństwa fatimskie. Uroczystości odpustowe z okazji święta Matki Bożej Fatimskiej odbywają się 13 maja. Natomiast 22 października 2011 r. miał miejsce pierwszy odpust związany z Janem Pawłem II.

Sanktuarium

Sanktuarium MB Fatimskiej i Jana Pawła II w Elblągu-Stagniewie z zewnątrz, fot. Marta Komarowska

W 1995 r. z inicjatywy bp. Wysockiego diecezja elbląska nabyła budynek po Domu Małego Dziecka, który znajdował się w Stagniewie do 1993 r. Trzy lata później, 2 lutego 1996 r. powołano tu Diecezjalny Ośrodek Ewangelizacyjno-Charytatywny „Betania”. W zaadaptowanym budynku, dla upamiętnienia nawiedzenia Stagniewa przez figurę Fatimskiej Pani, urządzono małą kaplicę pw. Matki Bożej Fatimskiej. W jej wnętrzu umieszczono wierną kopię figury Madonny. Eucharystię sprawowano w dawnym budynku gospodarczym (po upadłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym) – po uprzednim przystosowaniu pomieszczenia. Potrzebowano jednak świątyni, dlatego jej budowa była tylko kwestią czasu. 13 maja 2005 r. wmurowano kamień węgielny pod sanktuarium. Projekt kościoła wykonała nieodpłatnie grupa elbląskich architektów, byli to: Piotr Nitecki, Grażyna Skowrońska, Bartłomiej Kadziewicz, Janusz Harasymczuk i August Ekes. Biskup Andrzej Styrna ustanowił w nim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i Jana Pawła II. W świątyni znajdują się relikwie Ojca Świętego, Dzieci Fatimskich i Świętego Charbela. W absydzie kościoła widnieje wykonana przez Barbarę i Krzysztofa Cudów z Wadowic ikona Chrystusa Pantokratora w otoczeniu aniołów. Ozdobą wnętrza jest też figura Dzieciątka Jezus przywieziona w 2011 r. z Ziemi Świętej (wzór figury z kościoła pw. Świętej Katarzyny w Betlejem). Na terenie sanktuarium znajduje się także pomnik Papieża Polaka.

Modlitwa

Nabożeństwo fatimskie. Część I (fragment)

Matko Boska, za nami wstawiaj się,
Jutrzenko zaranna na niebie.
O Maryjo, błagamy Cię,
Piękniejsza nad słońce i gwiazdy.
O Maryjo, błagamy Cię,
Śliczniejsza nad cedry Libanu.
O Maryjo, błagamy Cię,
Cudniejsza nad perły i złoto.
O Maryjo, błagamy Cię,
Przez Serce Twe Niepokalane.
O Maryjo, błagamy Cię,
Matko Boska, za nami wstawiaj się.
Panno łask Bożych pełna,
Hołd Ci oddaje wierny Twój lud.
Panno, Księżno Niebieska,
Hołd Ci oddaje wierny Twój lud.
Panno Niepokalana,
Hołd Ci oddaje wierny Twój lud.
Panno, cnót wszelkich Kwiecie,
Hołd Ci oddaje wierny Twój lud.
Panno, Ucieczko nasza,
Hołd Ci oddaje wierny Twój lud.
Matko Boska, za nami wstawiaj się.

Zobacz także: Tarnów – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

W okolicy warto zobaczyć

Elbląg

 • Wyspa Spichrzów – tak określa się lewobrzeżną dzielnicę Elbląga. Dawniej rozciągały się tu nadbrzeża portowe. Pierwsze spichrze budowano już na początku XIV w., często nadając im imiona pochodzące od nazw zwierząt. Niestety jako obiekty drewniane i kryte trzciną, niejednokrotnie ulegały zniszczeniom przez pożary. Na wyspie mieściła się także giełda kupiecka.
 • Park Modrzewie usytuowany w północnej części miasta – można tu obejrzeć wiele interesujących gatunków drzew, między innymi: skrzydłorzech kaukaski, choinę kanadyjską, dąb błotny czy modrzew. Natomiast z eklektycznej zabudowy zachowały się tak zwany domek bramny, wieża widokowa, fragmenty schodów oraz murków.
 • Park Romualda Traugutta – na szczycie wzniesienia znajduje się krzyż upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II, a poniżej obelisk ku czci Traugutta. Na terenie parku, w pobliżu rzeki Kumieli, zachowały się pozostałości cmentarza mennonickiego.
 • Bulwar Zygmunta Augusta – przy nim znajduje się przystań Białej Floty, która oferuje turystom rejsy statkami po rzece. Można stąd też wyruszyć drogą wodną do Krynicy Morskiej lub (w przeciwnym kierunku) w stronę Mazur.
 • Bażantarnia – to park leśny, który zajmuje obszar prawie 370 ha i zwiera trzy kompleksy leśne. Przepiękny teren przecinają jary, wąwozy oraz strumienie. Na obrzeżach można oglądać neorenesansowy Pałac Augusta Abbega (radcy handlowego) wzniesiony w latach 1810–11. Obecnie mieści się tam siedziba nadleśnictwa.
 • Wyciąg orczykowy – Góra Chrobrego posiada dwie trasy zjazdowe o długości 500 i 400 metrów, i różnicy poziomów 55 metrów.
 • Muzeum Archeologiczno-Historyczne – znajduje się na terenie, na którym dawniej wznosił się krzyżacki zamek, zburzony przez mieszkańców Elbląga w 1454 r. Muzeum zajmuje dwa budynki – dawnej słodowni oraz gimnazjum (było to pierwsze w Polsce gimnazjum humanistyczne). Posiada bogate zbiory, między innymi znaleziska z dwóch stanowisk archeologicznych – Starego Miasta w Elblągu oraz wczesnośredniowiecznej osady Truso.
 • Elbląski tramwaj elektryczny – był jednym z pierwszych w Europie i drugim w Polsce, po Wrocławiu, obiektem tego typu. Oddany do użytku 23 listopada 1895 r.
 • Obelisk z płaskorzeźbą Ferdynanda Schichau, znanego przemysłowca z XIX w.
  Ormiański chaczkar. Znajduje się przed kościołem pw. Bożego Miłosierdzia. Stanowi symbol przyjaźni polsko-ormiańskiej.

Raczki Elbląskie

 • Tu znajduje się największa w Polsce depresja naturalna. Nieopodal, w Wikrowie mieści się większa depresja, powstała na skutek ludzkiej ingerencji. Przed II wojną światową bowiem wydobywany był w tych okolicach torf.

diecezja elbląska, miasto Elbląg
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II
Diecezjalny Ośrodek Ewangelizacyjno-Charytatywny „Betania” – Stagniewo
Podlega pod parafię pw. Świętego Floriana
82-300 Elbląg-Stagniewo, ul. Daleka 9
tel. 55 233 58 27; 55 235 62 64; 516 831 421
adres mailowy: betania.lm@wp.pl; kat.gim@interia.pl
strona: www.betania.elstag.opoka.net.pl
kustosz: ks. bp Józef Wysocki
Msze Święte:
w niedziele i święta – 10.00;
Nabożeństwa:
Pierwsze soboty miesiąca – od stycznia do maja – godz. 11.00;
Czuwania Fatimskie – od maja do października – 13. dnia każdego miesiąca – godz. 18.00;
Nowenna do Dzieciątka Jezus – od marca do grudnia – 25. dnia każdego miesiąca – godz. 18.00.
odpusty i uroczystości:
13 maja – Matki Bożej Fatimskiej;
18 października – Świętego Jana Pawła II.

Tags:

Napisz komentarz