Wpisz aby wyszukać

Sanktuaria

Boleszyn – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Udostępnij

Przez cierpienie do łask

Przez wieki artyści próbowali wyobrazić sobie, co czuła Matka Boża, patrząc na śmierć swojego Syna. Owocem ich starań były wybitne, przejmujące dzieła sztuki, z których najsłynniejszym chyba jest Pietà Michała Anioła, ozdabiająca bazylikę Świętego Piotra w Watykanie. Także w Polsce motyw ten był inspiracją do powstania wielu znakomitych dzieł. Wśród nich znajdziemy jeden z pierwszych wierszy napisanych w całości po polsku – Lament świętokrzyski, zwany Żalami Matki Boskiej pod krzyżem. Niekiedy rzeźby lub obrazy przedstawiające cierpiącą Maryję stają się czymś więcej niż tylko artystyczną wizją – dzięki nim na wiernych spływają łaski i błogosławieństwa. Jedno z cudownych przedstawień Matki Bolesnej znajduje się w niewielkim Boleszynie.

Obraz przedstawiający motyw piety

Obraz Matki Bożej Bolesnej, zw. Boleszyńską, fot. Archiwum sanktuarium

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej szczególnym kultem otacza się obraz przedstawiający zdjęcie z krzyża ciała Pana Jezusa i złożenie go na kolanach Maryi. Dzieło nieznanego autora powstało prawdopodobnie w drugiej połowie XVII w., natomiast w świątyni znajduje się od 1737 r. Koronacji cudownego wizerunku dokonał bp toruński Andrzej Suski 15 września 2008 r.
Wizerunek Matki Bożej jest wyjątkowo przejmujący. Maryja, przedstawiona na ciemnoczerwonym tle, znajduje się pozycji siedzącej. Jej zapłakana, skierowana lekko w lewo twarz wyraża głębokie cierpienie. Madonna unosi szeroko rozłożone ręce. Prawą pierś przebija miecz. Na głowie Maryi umieszczono złotą koronę, ozdobioną pięcioma szlachetnymi kamieniami. Matka Boża ubrana została w rokokową, srebrno-złotą sukienkę z koronkami z trybowanej blachy. Na Jej kolanach spoczywa martwe ciało Chrystusa, którego prawa ręka swobodnie zwisa po boku. Prawie nagi Syn Boży przepasany został na biodrach złotym perizonium. Na Jego głowie znajduje się korona. Wizerunek Matki Bożej Bolesnej zasłaniany jest obrazem Matki Bożej Różańcowej.
W 2008 r. obraz Madonny z Boleszyna został poddany restauracji. Wykonano wtedy jego wierną kopię, która była przyjmowana przez tutejszych parafian.
Kult cudownego obrazu Matki Bożej sięga przełomu XVII i XVIII w. Wówczas to wybuchła w okolicy epidemia cholery. Mieszkańcy zwrócili się z prośbą do Matki Bożej Bolesnej, by przyszła im z pomocą. Istotnie, Madonna wstawiła się za swoim ludem i udało się pokonać zarazę. Wierni w dowód wdzięczności złożyli ślubowanie, iż w każdą drugą niedzielę października odprawiać będą tu uroczystą Mszę dziękczynną. Odtąd kult cudownego wizerunku rozszerzał się, co pokazują liczne wota składane przez ludzi, którzy doznali łaski i uzdrowień.
W czasie II wojny światowej z posługą duszpasterską do Boleszyna okresowo dojeżdżał ks. Albin Kijora z Polskiego Brzozia. Pod koniec wojny niemieccy żołnierze pozbawili parafię cennych wotów. Skonfiskowano także dwa największe dzwony, stare ogrodzenie i księgi metrykalne. Zachowała się jednak księga łask świadcząca, że było to miejsce, gdzie za przyczyną Maryi ludzie doznawali uzdrowień. Dziś kult ma wymiar regionalny. Co roku, zgodnie z obietnicą, 8 września odprawiane jest tu nabożeństwo dziękczynne, a w drugą niedzielę października – Msza Święta z udziałem mieszkańców okolicznych miejscowości.

Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Boleszynie, fot. Archiwum sanktuarium

Tutejsza parafia powstała w XV w., jednak zbudowany wówczas kościół niestety nie zachował się do dziś. Obecna, drewniana świątynia pw. Świętego Marcina wzniesiona została w latach 1721–22. W 1739 r. poddano ją gruntownej przebudowie, a w 1742 r. ponownie konsekrowano.
Budowla reprezentuje styl barokowy. Jednonawowy kościół posiada konstrukcję zrębową, co oznacza, że jego ściany składają się z ułożonych poziomo wieńców z belek drewnianych łączonych w narożach (węgłach), jest szalowany i spięty lisicami. Prezbiterium zostało zamknięte trzykątnie. Po jego bokach znajdują się dobudowane pod koniec XIX w. zakrystia i skarbczyk. Z przodu mieści się kwadratowa wieża zwieńczona namiotowym dachem z dachówką. Strop płaski występuje w nawie i prezbiterium. Belka tęczowa zaopatrzona została w krucyfiks, anioły i cztery figury. Wewnątrz, oprócz cudownego obrazu piety, podziwiać można także pochodzącą z XVIII w. srebrną monstrancję w kształcie słońca, gotycką, drewnianą rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz datowany na przełom XVII i XVIII w. obraz Świętego Walentego. Kościół posiada chór muzyczny, który wspiera się na czterech słupach. W kruchcie świątyni znajduje się tablica upamiętniająca uzdrowienia 23 osób z lat 1737–48.

Modlitwa

Modlitwa do Matki Bożej o szczęśliwą śmierć
O Maryjo, słodka ucieczko grzeszników i moja najukochańsza Matko, przez boleść, jakiej doznałaś patrząc na śmierć Syna Swego na Krzyżu, otocz mnie swą nieustającą pomocą i miłosierdziem, gdy dusza moja opuszczać będzie ten świat. Oddal ode mnie nieprzyjaciół piekielnych i przyjdź zabrać duszę moją, aby ją przedstawić wiecznemu Sędziemu, a Synowi Twojemu. Królowo moja, Matko moja, nie opuszczaj mnie przy przejściu mej duszy do wieczności. Ty po Jezusie będziesz moją jedyną pomocą w tej strasznej dla mnie chwili. Proś Syna Twego, żeby w swej dobroci pozwolił mi umrzeć u stóp Twoich i oddać duszę w Jego święte rany ze słowami: Jezu i Maryjo, Wam oddaję serce, ciało i duszę moją. Amen.

Zobacz także: Święta Woda – Wasilków – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

W okolicy warto zobaczyć

 • Rezerwat przyrody Piekiełko, który znajduje się na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego. Został utworzony na rzece Wel, by chronić jej przełomowy odcinek o znacznym spadku i bystrym nurcie ze stromymi zboczami. Dlatego też spływ kajakiem po tej rzece to nie lada wyzwanie. W rezerwacie występuje ok. dwadzieścia gatunków roślin objętych ochroną prawną, z czego aż dziewięć – ochroną ścisłą. Piekiełko jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc.

Boleszyn

 • Zabytkowa, drewniana kaplica Świętego Huberta, która pochodzi z XVIII w. Znajduje się nieopodal kościoła parafialnego.

Brzozie Lubawskie

 • Kościół neoromański wybudowany w latach 1872–74. Posiada jedną nawę z wysoką wieżą. W drugiej połowie XX w. został gruntownie odnowiony i przebudowany w stylu neogotyckim. W wyposażeniu znajdują się dwa pochodzące z XVII w., barokowe retabula szafkowe, ozdobione polichromią i napisem: Ecce Fanis Ange. Ponadto warto obejrzeć piękne barokowe rzeźby: anioła, Matki Bożej z Dzieciątkiem, oraz Świętych Franciszka i Jana Nepomucena. W zakrystii zachowała się barokowa szafa zwieńczona krzyżem.
 • Zabytkowa gotycka kostnica na cmentarzu przykościelnym, pochodząca z przełomu XIV i XV w.
 • Pomnik przyrody w postaci okazałego modrzewia europejskiego Larix decidua, który rośnie w centrum wsi.

Chełsty

 • Dwór wraz z pozostałościami parku, wybudowany w drugiej połowie XIX w. Zniszczony podczas I wojny światowej przez rosyjskie wojska, kilkakrotnie zmieniał właściciela. W skład majątku wchodził także młyn rzeczny, który do dziś zachował się w stanie prawie zupełnie nienaruszonym. Kompleks stanowi często odwiedzaną atrakcję turystyczną.

Grodziczno

 • Murowany kościół pw. Świętych Piotra i Pawła, który po dużych zniszczeniach odbudowano w 1500 r. Obecny wystrój świątyni pochodzi w większości z XVII i XVIII w. W 1739 r. przeszła kapitalny remont, podczas którego wyposażono ją w przedmioty w stylu barokowym. Na oryginalnym ołtarzu głównym, pochodzącym z pierwszej połowy XVIII w. znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, datowany na pierwszą połowę XVII w.

Kiełpiny

 • Kościół pw. Świętego Wawrzyńca pochodzący z przełomu XIV i XV w. W swym wnętrzu świątynia kryje cenne zabytki, np. granitową kropielnicę z XVI w., złoconą monstrancję z 1818 r., organy z neoklasycystyczną oprawą z 1888 r. i obraz olejny z 1909 r. przedstawiający Świętego Wawrzyńca. Wykonano go na płótnie w pracowni Józefa Mullera z Monachium. Na uwagę zasługuje także otoczenie kościoła, a zwłaszcza pochodzący z XV w., nieczynny już cmentarz oraz drewniana, XIX-wieczna dzwonnica.

Małe Leźno

 • Miejscowość, która oferuje wiele atrakcji turystycznych, zwłaszcza dla miłośników jazdy konnej. W tutejszym gospodarstwie agroturystycznym organizowane są obozy jeździeckie. W przedostatnią sobotę października gospodarze organizują pogoń za lisem (Hubertus). Najwięcej dzieje się w sezonie letnim, kiedy zwiedzający mogą lepić gliniane garnki, czerpać papier, malować na szkle, a także rzeźbić. Zimą organizowane są kuligi, a na pasjonatów narciarstwa czeka wyciąg o wysokości 120 metrów.

Montowo

 • Pałac z XIX w. z parkiem krajobrazowym. Stopniowo popada w ruinę.

Nowe Grodziczno

 • Zespół dworski pochodzący z pierwszej połowy XIX w. Dwór wzniesiony został na planie prostokąta, w stylu eklektycznym. W parku założonym w drugiej połowie XIX w. znajdowały się: wiejska chata pokryta strzechą, staw z wyspą na palach, a także liczne źródła zamaskowane rzeźbionymi kamieniami. Obszar parku liczy obecnie ponad trzy hektary. Można w nim obejrzeć dwa stuosiemdziesięcioletnie dęby.

Zwiniarz

 • Kościół pw. Świętego Michała reprezentujący styl gotycki. Budowana w latach 1913–26 świątynia powstała w miejscu poprzedniej, pochodzącej z XIV w.

diecezja toruńska, powiat nowomiejski, gmina Grodziczno
Parafia pw. Świętego Marcina
13-324 Grodziczno, Boleszyn 9
tel. 56 474 11 27
e-mail: biuro@maryjny-boleszyn.pl
strona: www.maryjny-boleszyn.pl/sanktuarium
Msze Święte:
w niedziele – 8.00, 9.15, 10.30;
w święta poza niedzielą – 9.00, 18.00;
w dni powszednie – 18.00 (od października do marca – 17.00)
odpusty i uroczystości:
niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego – Trójcy Przenajświętszej;
15 września – Matki Bożej Bolesnej;
pierwsza niedziela października – Matki Bożej Różańcowej;
11 listopada – Świętego Marcina
kustosz: ks. Piotr Nowak

Tags:

Napisz komentarz