Wpisz aby wyszukać

Sanktuaria

Susz – Sanktuarium Świętego Antoniego z Padwy

Udostępnij

Małe miasto z wielowiekową tradycją

Susz to małe miasteczko leżące na Pojezierzu Iławskim, które pomimo ogromnych zniszczeń wojennych, nadal może poszczycić się interesującymi zabytkami architektury i sztuki sakralnej. Stare miasto powstało w XIV w. i do dziś wyróżnia się oryginalnym, kolistym kształtem. Będąc w Suszu, warto obejrzeć fragmenty murów obronnych, świadczących o warownym charakterze miasta oraz XIX-wieczną synagogę. Prawdziwą perłą architektury średniowiecza jest XIV-wieczny kościół, w którym mieści się Sanktuarium Świętego Antoniego. W świątyni można podziwiać przepiękne freski, barokowy ołtarz i bogato zdobioną lożę kolatorską rodu Finckensteinów. Pasjonatów historii na pewno zainteresuje dobrze zachowane krzyżackie grodzisko z okresu średniowiecza, położone nad Jeziorem Suskim.

Relikwie Świętego Antoniego

Przedmiotem kultu są relikwie Świętego Antoniego podarowane kościołowi 13 czerwca 1996 r. przez bp. Józefa Wysockiego. Szczątki Świętego umieszczono w pozłacanym relikwiarzu (w formie krzyża) wysadzanym czterema kamieniami koloru szmaragdowego. Kult Świętego Antoniego jest w Suszu silnie zakorzeniony i szeroko rozpowszechniony. To tu oddaje się cześć relikwiom padewskiego zakonnika i wyprasza łaski za jego wstawiennictwem. Podczas wtorkowych nabożeństw odmawiana jest Nowenna ku czci świętego Antoniego. 13 czerwca, w dniu liturgicznego wspomnienia Świętego w sanktuarium odbywają się uroczystości odpustowe, na które tłumnie przybywają wierni z Susza i okolic.

Sanktuarium

Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego w Suszu, fot. Ze zbiorów UM w Suszu

Kościół wybudowano w pierwszej połowie XIV w., prawdopodobnie w latach 1340–50 ze wspólnej inicjatywy kapituły pomezańskiej i kapituły kwidzyńskiej. Konsekracji dokonał bp Arnold w 1350 r. Świątynia otrzymała wówczas wezwanie Świętej Rozalii. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie restaurowana, przez co zatraciła swój pierwotny gotycki wygląd. Od czasów reformacji do 1945 r. znajdowała się w posiadaniu Kościoła ewangelickiego, natomiast po II wojnie światowej przejęli ją katolicy, którzy na patrona obrali Świętego Antoniego.
Dekretem bpa Andrzeja Śliwińskiego 30 czerwca 1993 r. przy świątyni powstała parafia pod tym samym wezwaniem. Oprócz relikwii Świętego Antoniego znajdują się tu także relikwie Świętej Faustyny. W 1998 r. kościół został podniesiony do rangi fary, a 13 czerwca 2001 r. ustanowiony Sanktuarium Świętego Antoniego.
Świątynia jest budowlą jednonawową, murowaną z czerwonej cegły, wzniesioną na planie prostokąta. Od strony północno-zachodniej dostawiono kwadratową wieżę dzwonniczą, zwieńczoną dachem hełmowym i niewielkimi okienkami, które przypominają otwory strzelnicze (w początkowym okresie pełniła funkcje obronno-obserwacyjne). Przy wieży znajduje się jednokondygnacyjne pomieszczenie ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym i portalem ostrołukowym. Ściany ozdobiono oknami witrażowymi i wnękami, nadając im ostrołukowy kształt. Do prezbiterium przylega sklepiona kolebkowo zakrystia. Do wnętrza budowli prowadzą dwa profilowane ostrołukowe portale.
W ołtarzu głównym widnieje obraz Świętego Antoniego, trzymającego na prawym ramieniu Dziecię Jezus. Malowidło przedstawiające patrona świątyni jest zasłoną dla renesansowego obrazu ukazującego Ostatnią Wieczerzę. Ze zdobiącej wnętrze kościoła XIV-wiecznej polichromii zachował się kunsztowny fresk wyobrażający Świętą Weronikę z chustą oraz postać klęczącego fundatora. Na uwagę zasługują również empora (miejsce przeznaczone dla chóru) ozdobiona pięknymi obrazami, gotycka chrzcielnica, a także witraże przedstawiające między innymi Chrystusa Króla, stu ośmiu Męczenników i Matkę Bożą Licheńską. Nie można pominąć również okazałych XIX-wiecznych organów, pochodzącej z tego samego wieku płyty nagrobnej, chorągwi Wilhelma Albrechta Schack von Wittenau czy należącej niegdyś do rodu Finckensteinów loży kolatorskiej (przedstawiającej darczyńców lub fundatorów kościoła) przyozdobionej scenami zaczerpniętymi z Biblii.

Modlitwa

Modlitwa do Świętego Antoniego

Święty Antoni, wielki nasz Patronie, prosimy Cię pokornie, abyś z wysokości Swej chwały wejrzał na nas i przyszedł nam z pomocą. Ty pomagasz wszystkim, którzy wzywają Twego pośrednictwa i proszą o opiekę. Nie odrzucaj i naszych ufnych próśb, ale wspomagaj nas w naszych troskach i kłopotach. Twoi czciciele znają Twe skuteczne wstawiennictwo w odnalezieniu rzeczy zgubionych, ochronie przed złodziejami, opiece nad podróżującymi, niesieniu ulgi w cierpieniu chorym, biednym i zakłopotanym. Z ufnością błagamy, spraw, abyśmy dzięki Twej opiece mieli zawsze silną wiarę, pracowali nad poprawą życia i pomnożeniem łaski uświęcającej. Polecaj nas Najświętszej Maryi, Matce Bożej, której zawdzięczasz szczególną pomoc w pracy dla zbawienia ludzi. Ty wiesz, jak słabi i nędzni jesteśmy, wiesz najlepiej, jakie zło zewsząd nas otacza i jak bardzo potrzebujemy Twej pomocy. Prosimy cię, święty Antoni, abyś nas wspomagał w życiu i kierował ku dobremu Bogu. Wspieraj wszystkich, którzy zwracają się do Ciebie w swych potrzebach i troskach. Niech wszyscy odczuwają Twoją opiekę i doznają Twej pomocy, wielbiąc Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Zobacz także: Niewodnica Kościelna – Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego

W okolicy warto zobaczyć

  • Rezerwat przyrody Gaudy – na wschód od Prabut znajduje się obszar Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. W rezerwacie można spotkać między innymi: bielika, rybołowa, orlika krzykliwego i grubodziobego, bociana czarnego, czaplę, jastrzębia, myszołowa i kanię. Występują także łosie, jelenie, sarny i dziki.
Jezioro Suskie, fot. Ze zbiorów UM w Suszu

Susz

  • Jezioro Suskie – położone jest na Pojezierzu Iławskim, w dorzeczu rzeki Liwy. Tylko 13% terenu podlega pod obszar zurbanizowany (miasto Susz). Jezioro nie posiada naturalnych dopływów powierzchniowych, nie jest zbyt głębokie, a jego powierzchnia wynosi 63 hektary. Co roku odbywają się tu zawody triathlonowe. Turystów przyciąga również aleja spacerowo-rowerowa, rozciągająca się wokół akwenu, pięknie oświetlona i wyposażona w ławki.

Babięty Wielkie

  • Neobarokowy dwór ziemiański – obecnie mieści się w nim szkoła. W odległości dwóch kilometrów od budynku odkryto skupisko kurhanów z epoki neolitu.
Pałac barokowy z XVII w. w Bałoszycach, fot. Ze zbiorów UM w Suszu

Bałoszyce

  • Zabytkowy kościół pw. Świętej Rodziny i Matki Bożej Różańcowej – jego początki sięgają 1316 r. W ciągu wieków był wielokrotnie odnawiany i przebudowywany.
  • Pałac barokowy z XVII w. – podczas przebudowy nadano mu styl neogotycki. Obecnie mieści się w nim hotel oraz stadnina koni

Kamieniec

  • Barokowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Świata – świątynia została wzniesiona na początku XVIII w. z fundacji Albrechta Conrada Fincka von Finckensteina i znajdowała się w posiadaniu protestantów. W 1945 r. została przekazana katolikom.
  • Ruiny wzniesionej na początku XVIII w. rezydencji Finckensteinów – zbudowana w stylu baroku francuskiego zachwycała bogactwem wnętrz. W pałacu zwanym Pruskim Wersalem od kwietnia do czerwca 1807 r. mieszkał Napoleon I Bonaparte. To tu miał miejsce romans słynnego wodza z Marią Walewską. Budowla uległa zniszczeniu w 1945 r. Obecnie przeszła w ręce prywatne.

Ulnowo

  • Dwór z XVIII w. – stanowi własność prywatną. Nieopodal znajduje się jezioro Łubień, które idealnie sprawdza się jako miejsce rekreacji. W 1410 r. stacjonował tu obóz króla Władysława Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem.

diecezja elbląska, powiat iławski, gmina Susz
Parafia pw. Świętego Antoniego
14-240 Susz, ul. Kościelna 6
tel. 55 278 63 49
adres mailowy: parafia.antoni@wp.pl
strona: www.sanktuarium-susz.info
Msze Święte:
w niedziele i święta – 7.00, 9.00, 11.00, 17.00;
w dni powszednie – 7.00, 17.00
odpusty i uroczystości:
13 czerwca – Świętego Antoniego z Padwy
kustosz: ks. Dariusz Kułakowski

Tags:

Zobacz również

Napisz komentarz