Wpisz aby wyszukać

Sanktuaria

Twardogóra – Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Udostępnij

Wspomaga wiernych od zawsze

Kult Matki Bożej Wspomożenia Wiernych znany jest od samych początków istnienia chrześcijaństwa. Już wówczas powszechnie wierzono w niezwykłą moc Maryi. Jednak sam tytuł nadał Jej dopiero w IV w. pochodzący z Syrii Święty Efrem – doktor Kościoła, a także poeta i diakon. To niezwykłe określenie Najświętszej Panny przypomina i wskazuje, że można uciekać się do Niej w każdej potrzebie. Tak też się działo na przestrzeni wieków, a szczególnie odczuwalne było to podczas działań zbrojnych. Warto tu chociażby wspomnieć o zwycięstwie świata chrześcijańskiego nad Turkami w 1571 r., po którym papież Pius V włączył do Litanii loretańskiej określenie Matki Bożej jako „Wspomożenie wiernych” czy wygranej przez króla Jana III Sobieskiego potyczce pod Wiedniem 12 września 1683 r., po której w Monachium powołane zostało do życia Bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Również data obchodzenia święta maryjnego wiąże się z działaniami zbrojnymi. Mało kto wie, ze ustanowione na 24 maja wspomnienie stanowi podziękowanie za uwolnienie z niewoli Napoleona Bonaparte i jego szczęśliwy powrót do Rzymu.

Figura Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Figura Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Sanktuarium w Twardogórze, fot. Archiwum parafii

Długa i zawiła jest historia figury wyrzeźbionej tuż przed II wojną światową przez Jana Szczerkowskiego z Barwałdu koło Wadowic pracującego przy Salezjańskiej Szkole Stolarskiej w Oświęcimiu. Na krótko przed rozpoczęciem działań zbrojnych spłynęło od jednego z kościołów województwa lwowskiego zamówienie na wykonanie ołtarza głównego. Wydarzenia, które nastąpiły wkrótce potem uniemożliwiły dokończenie dzieła. Rozpoczęta konstrukcja pozostała w niedługo potem zajętej przez wojska niemieckiej pracowni szkolnej, a później wraz z innymi niepotrzebnymi przedmiotami wyniesiona na podwórze. Stamtąd od zniszczenia uratowała figurę Julia Piwowarska, która schowała Madonnę na strychu dawnej szkoły salezjańskiej. Tam bezpiecznie dotrwała do 1943 r. Wówczas to wojska amerykańskie przeprowadziły zmasowany nalot na miasto. Miejscowość obróciła się w gruzy, ale niezwykła figura w niewytłumaczalny sposób wyszła z ataku bez szwanku. Kobieta przetransportowała rzeźbę w inne miejsce, a w 1945 r. umieściła ją u siebie w domu, w którym niedługo potem wybuchł pożar. Jednak i tym razem wizerunek Maryi wychodzi z pożogi prawie nienaruszony, jeśli nie liczyć osmalenia.
Po tych wydarzeniach zadecydowano o przekazaniu figury do Twardogóry, gdzie salezjanie podjęli się tworzenia swojej nowej placówki. Z całego dużego transportu wysłanego pociągiem do tego miasta dociera tylko jedna skrzynia – ta z figurą Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Po koniecznej renowacji, 7 grudnia księża umieścili posąg w ołtarzu głównym, a następnego dnia nastąpiło jego poświęcenie połączone z włożeniem tymczasowych koron.
Wkrótce potem zaobserwowano wzmożony rozwój kultu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Przybywający na modlitwę wierni zaczęli być obdarowywani wymodlonymi łaskami, przywożone tu chore dzieci wracały do zdrowia. Te wydarzenia przyczyniły się do natężenia ruchu pielgrzymkowego, a w konsekwencji do przybywania do Twardogóry ludzi z coraz dalszych zakątków kraju. O cudownych wydarzeniach, jakie wydarzyły się za wstawiennictwem Najświętszej Panienki świadczyły licznie zgromadzone wota, które udało się później przetopić na złote korony.
W dniu 24 września 1995 r. cudowna figura Madonny Twardogórskiej otrzymała z rąk kardynała Józefa Glempa papieskie korony, które podczas wizyty w Skoczowie poświęcił papież Jan Paweł II.

Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze, fot. Andrzej Głowacz

Wzniesiony w latach 1874–76 pod kierunkiem Hermana Gläsnera według projektu architektonicznego Karla J. Lüdeckiego kościół ewangelicki przechodzi pod opiekę katolików po II wojnie światowej. Jest to usytuowana przy twardogórskim tzw. rynku górnym (dzisiaj Plac Piastów), orientowana, neogotycka i 1-nawowa świątynia zbudowana na planie krzyża świątynia. Za budulec budynku posłużyła surowa cegła wzbogacona kamiennymi elementami. Do trójbocznie zamkniętego, węższego od nawy prezbiterium przylega od północy zakrystia, a od zachodu wieża zakończona hełmem z latarnią.
Po przejęciu kościoła przez salezjanów wnętrze zostało dostosowane do potrzeb kościoła katolickiego. Przebudowie uległy neogotycki ołtarz główny z pięciodzielną nastawą ozdobioną wizerunkiem Chrystusa z kielichem oraz ołtarze boczne.
W 2005 r. świątynię podniesiono do godności bazyliki mniejszej.

Modlitwa

Pani Złotnicka i Matko Nasza,
Ty z miłością pochylasz się nad nami.
Wpatrzeni w Twój cudowny Obraz Chcemy Tobie, Maryjo,
wyrazić naszą miłość i wdzięczność za to, że jesteś naszą Matką,
że jesteś naszą nadzieją, pomocą i światłem na drogach naszego życia.
Chcemy Cię prosić o ducha mądrości, miłości, męstwa i nadziei,
bez których tak łatwo można zgubić drogę wśród dzisiejszego zamętu,
ulec zniechęceniu, lękowi, fałszowi lub nienawiści.
Uproś błogosławieństwo naszym domom i rodzinom: rodzicom, młodzieży,
dzieciom i wychowawcom, wszystkim, którzy do Ciebie przychodzą.
Niech Twoja dobroć i Twoje przemożne orędownictwo skieruje nasze myśli i serca do Jezusa.
Składamy w Twoje dłonie nasze modlitwy, prace, ofiary i cierpienia.
Oddajemy Ci nasze serca. Wiemy, że nas wysłuchasz i będziesz dla nas
Orędowniczką, Wspomożycielką i najlepszą Matką.

Pani Złotnicka
Przyjmij, nie opuszczaj, prowadź

W okolicy warto zobaczyć

Twardogóra

  • W miejscu pierwszego, XVI-wiecznego kościoła pw. Świętej Trójcy i Matki Bożej w 1879 r. cieśla H. Dresyer wzniósł nową konstrukcję. Jest to orientowana, jednonawowa świątynia powstała na planie prostokąta. Przy jej krótszych bokach zlokalizowano prezbiterium i wieżę dzwonnicy. Do dzisiaj we wnętrzu zachowały się oryginalne elementy wystroju architektonicznego. W 2009 r. podczas renowacji kościoła natrafiono na kryptę z dwiema drewnianymi, obitymi miedzianą blachą trumnami oraz śladami kilku skromniejszych wykonanych z drzewa. Inskrypcje i malowane herby zdają się potwierdzać teorię, że pochowani tu zostali Catharina Köckritz i jej drugi mąż. Przypuszcza się, że w pozostałych trumnach spoczywały szczątki doczesne ich syna i synowej.
    Barokowy pałac przez lata stanowił siedzibę właścicieli dóbr twardogórskich i goszczańskich. Ten murowany budynek wzniesiono na fundamentach XV-wiecznej budowli o charakterze obronnym. Odnaleźć tu można także resztki fosy i obwarowań. Pałac otaczał park ze starym drzewostanem zniszczonym w 1988 r. przez huragan.
  • Posąg Herkulesa przedstawiający mityczną postać zamachującą się maczugą podczas ostatnich chwil walki z Hydrą. Przypuszczalnie wyrzeźbił go – na zamówienie Heinricha I Reichenbacha – pochodzący ze Świdnicy Georg Leonard. Dzieło powstało prawdopodobnie w 1730 r. i charakteryzuje się naturalistyczną wręcz dbałością o detale.
  • XVIII- i XIX-wieczne budynki zlokalizowane wokół rynku z ratuszem z 1902 r.

Chełstów

  • Zabytkowy, drewniany kościół pw. Świętego Idziego wzniesiono po 1666 r., w miejscu XVI-wiecznego. Jego zwieńczenie stanowi kryty gontem dach. Wewnątrz na szczególną uwagę zasługują pochodzące z poprzedniej świątyni, polichromowane rzeźby, których powstanie datuje się na ok. 1400 r. Wykonane w stylu gotyckim figury przedstawiają wyobrażenie Świętych: Jadwigi, Idziego i Wojciecha.

Goszcz

  • Jednonawowy, późnobarokowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z półkoliście zamkniętym prezbiterium powstał w latach 1754–79. Widoczne są w nim elementy charakterystyczne dla stylu klasycystycznego. Jest to budowla murowana z trzykondygnacyjną wieżą.
  • Znajdujący się w ostatnich latach w częściowej ruinie, a działający do 1945 r. dawny kościół ewangelicki to murowany budynek wzniesiony w latach 1743–49. Jest typowym reprezentantem stylu późnobarokowego z elementami rokoka. Do niedawna znajdowały się tu cenne sarkofagi, które zbezczeszczono i rozkradziono.

Grabowno Małe

  • Rzadko spotykanym na tych terenach przykładem drewnianej, gotyckiej zabudowy sakralnej jest kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiony w 1655 r. w miejsce starszego. Ta jednonawowa świątynia zwieńczona gontowym dachem posiada trójbocznie zamknięte prezbiterium oraz wieżę. Do dzisiaj w niezmienionym, pierwotnym stanie zachowały się chrzcielnica, chór, konfesjonał, neobarokowy ołtarz i ambona.

Grabowno Wielkie

  • Eklektyczny kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej to jednonawowa, murowana świątynia zwieńczona gontowym dachem zbudowana 1850 r. w miejsce XVI-wiecznego Domu Bożego. Do najcenniejszych, zabytkowych elementów wnętrza zaliczyć należy renesansową płytę nagrobną Hansa von Strachwitza z XVII w. oraz datowaną na 1769 r. dolną część chrzcielnicy.

diecezja kaliska, powiat oleśnicki, gmina Twardogóra
Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
56-416 Twardogóra, pl. Piastów 1
tel. 71 315 80 22, 500 110 280
adres mailowy: twardogora@salezjanie.pl
strona: www.parafiatwardogora.pl
Msze Święte:
w niedziele i święta – 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
w dni powszednie – 6.30, 8.00, 18.00
odpusty i uroczystości:
24 maja – Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
kustosz: ks. Krzysztof Bucyk

Tags:

Zobacz również

Napisz komentarz