Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Franciszkanin zdobył tytuł najlepszego nauczyciela świata

Udostępnij

Prestiżową nagrodę dla najlepszego nauczyciela świata otrzymał w tym roku o. Peter Tabichi, franciszkanin z Kenii. Uczący matematyki i fizyki zakonnik został wybrany spośród 10 tysięcy kandydatów z prawie 80 krajów. Wysokość nagrody to milion dolarów.

O. Tabichi nie tylko uczy w wiejskiej, afrykańskiej szkole, ale także angażuje się w pomoc swoim podopiecznym. Aż 80 procent swojej nauczycielskiej pensji przeznacza na realizację różnych projektów na rzecz obywateli wioski, w której żyje. Sytuacja mieszkańców kenijskiej wsi nie jest łatwa. Ludziom brakuje pieniędzy, często panuje tu susza oraz głód, a jedna trzecia uczniów franciszkanina to sieroty lub półsieroty. Wyposażenie szkół również pozostawia wiele do życzenia.

„O. Tabichi poświęcił swoje życie pomaganiu bliźnim. Poruszył życie swoich uczniów na wiele sposobów, na przykład poprzez tworzenie klubów naukowych lub wcielanie w życie programów promujących pokój między rywalizującymi grupami etnicznymi i religiami” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody przez Fundację Varkey. To organizacja non-profit indyjskiego biznesmena Sunny Varkeya. Fundacja prowadzi firmę GEMS Education, która zrzesza 55 szkół w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Egipcie i Katarze.

„Jeśli chcesz być wspaniałym nauczycielem, musisz pracować kreatywnie, promować technologię i korzystać z nowoczesnych metod nauczania” – twierdzi o. Tabichi. Prezydent Kenii, Uhuru Kenyatta, pogratulował franciszkaninowi, mówiąc, że zakonnik jest „wspaniałym przykładem tego, co ludzki duch może osiągnąć”.

ekai/mp

Tags:

Napisz komentarz