Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Największe w Europie misterium pasyjne – Poznań

Udostępnij

13 kwietnia na placu pod Dzwonem Pokoju, na poznańskiej Cytadeli, odbędzie się największe plenerowe widowisko pasyjne w Europie. Zostanie wystawione już po raz dwudziesty. Do tej pory obejrzało je ponad milion osób z Polski i zagranicy. Podczas przedstawienia wykorzystywane są nowoczesne środki technologiczne i artystyczne.

– Pomysł na misterium zrodził się w Duszpasterstwie Akademickim Don Bosco u salezjanów na poznańskich Winogradach, przy Cytadeli. Przyjaciele i znajomi, z którymi podzieliłem się ideą przygotowania misterium, podjęli wyzwanie i po raz pierwszy wystawiliśmy je w 1998 r. w amfiteatrze na Cytadeli – wspomina Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca widowiska.

Zaznacza, że pierwsze misteria różniły się bardzo od tego, co można obejrzeć dzisiaj.
– Początki były zdecydowanie skromniejsze pod względem wizualnym, w widowisku wzięło udział niespełna 70 aktorów amatorów, a samo przedstawienie było dużo krótsze niż obecnie.

Zainteresowanie było na tyle duże, że zdecydowano się przenieść widowisko na wzgórze przy Dzwonie Pokoju na Cytadeli. Scenografię ciągle wzbogacano o nowe elementy – w 2000 r. powstały Świątynia i Brama Jerozolimska. Po śmierci św. Jana Pawła II włączono w finałową scenę misterium scenę papieską z udziałem tancerzy.

Przy organizacji misterium pracuje co roku ok. 650 osób. Oprócz reżysera i scenografów są to operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy oraz budowniczowie rusztowań i harcerze. Harcerze oświetlają pochodniami Drogę krzyżową, a podczas Ostatniej Wieczerzy rozdają 1000 specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba. Scenie finałowej towarzyszy też wizerunek Jezusa Miłosiernego wznoszony do góry za pomocą dźwigu. Wiązka światła rzucana przez otwór w obrazie na wysokości serca symbolizuje wydobywające się z niego promienie.

Ważne miejsce w misterium zajmuje 350 chórzystów Poznańskiego Chóru „Polihymnia” i połączonych chórów poznańskich oraz orkiestra symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Wiesława Bednarka.

Organizatorzy zaznaczają, że widowisko stanowi bardzo dobre przygotowanie do Świąt Zmartwychwstania, ale może również stanowić ważny element edukacji kulturowej, literackiej i muzycznej. Prawie sto procent kwestii aktorskich to teksty zaczerpnięte z Pisma Świętego.

Misterium tradycyjnie poprzedzi Msza Święta w kościele Świętego Jana Bosko na poznańskich Winogradach o godz. 18.00. Widowisko rozpocznie się o godz. 20.00. Wstęp jest bezpłatny.

W tym roku zostanie też przeprowadzona na żywo wielokamerowa transmisja misterium na stronie www.misterium.eu.

Misterium na poznańskiej Cytadeli dofinansowywane jest ze środków Miasta Poznania, Archidiecezji Poznańskiej i Województwa Wielkopolskiego.

ekai/mp

Tags:

Napisz komentarz