Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Sportowiec Novak Djokovic ratuje kaplicę w Nicei

Udostępnij

Tenisista Novak Djokovic zaoferował finansowe wsparcie znajdującej się we Francji prawosławnej kaplicy Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Sportowiec już wielokrotnie pomagał swojemu Kościołowi. 

Budynek kaplicy znajduje się w historycznej dzielnicy Nicei położonej na wschodnim brzegu Lazurowego Wybrzeża. Wewnątrz budowli mieszczą się freski Eugrapha Kovalevskiego, pierwszego biskupa Kościoła prawosławnego we Francji. Serbska wspólnota już od dłuższego czasu korzysta z kaplicy jako miejsca modlitwy. Niestety, gdy dwa lata temu zmarł właściciel budynku, spadkobiercy stwierdzili, że usuną lokatorów i sprzedadzą nieruchomość.

Wspólnoty próbowano pozbyć się z budowli z pomocą sądu. Wtedy to zespół, który reprezentuje Djokovica w mediach, przekazał dziennikowi francuskiemu „Le Figaro” informację o planowanym przez tenisistę wsparciu pieniężnym. Sportowiec nie korzysta regularnie z kaplicy. W grudniu ubiegłego roku zdarzyło się jednak, że odwiedził razem ze swoim synem kaplicę i zapalił w niej świeczkę.

Novak Djokovic, wykorzystując swoją popularność, pomagał już wielu klasztorom, m.in. klasztorowi w Kosowie, XIV-wiecznemu serbskiemu klasztorowi Gracanica i klasztorowi Świętych Archaniołów i Hilandaru na górze Athos. Sportowiec założył też fundację, która wspiera znajdujące się w niekorzystnej sytuacji dzieci z Serbii.

Tags:

Napisz komentarz