Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Specjaliści od walki ze współczesnym niewolnictwem w Rzymie

Udostępnij

200 specjalistów od walki ze współczesnymi formami handlu niewolnikami spotka się 12 kwietnia z Papieżem. Są to przedstawiciele kościelnych organizacji, które w różnych krajach angażują się w pomoc ofiarom niewolnictwa. Uczestniczą oni w spotkaniu zorganizowanym przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Dzielą się doświadczeniami i zacieśniają współpracę, odnosząc się do wytycznych duszpasterskich, które w styczniu wydał Ojciec Święty.

Handel ludźmi we współczesnym świecie rozwija się szybko i pomyślnie, przynosząc ogromne zyski. S. Eugenia Bonetti, która udziela wsparcia prostytutkom, ujawniła, że we Włoszech mieszka około 100 tysięcy prostytuujących się kobiet, aż 37 procent tej grupy stanowią nieletnie dziewczęta. Aby odzyskać wolność, muszą najpierw zarobić dla swoich opiekunów od 40 do 60 tysięcy euro.

Podsekretarz ds. migrantów i uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju ks. Fabio Baggio jest organizatorem spotkania w Rzymie. W rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział: – Istnieją dwie wielkie gałęzie współczesnego niewolnictwa. Jedna jest związana z wyzyskiem seksualnym, a druga z niewolniczą pracą. Oprócz tego są też inne formy, jak na przykład handel organami czy przymusowe małżeństwa. Są też formy bardziej subtelne, szeroko obecne w naszych społeczeństwach, z których nie zdajemy sobie sprawy, a które są związane z różnego rodzaju służbami. Ale handel ludźmi istnieje tylko dlatego, że jest na to zapotrzebowanie. I tym właśnie zajmujemy się na tym spotkaniu. Istnieją całe łańcuchy produkcyjne oparte na pracy niewolniczej, ale tak, aby nie było tego widać. Praca niewolnicza coraz bardziej się rozwija, coraz bardziej wtapia się w normalny proces produkcji. Z tym związany jest również nielegalny przemyt migrantów, który często prowadzi do wyzysku seksualnego czy niewolnictwa. Spotkaliśmy się z wieloma takimi przypadkami, na przykład w Libii.

ekai/mp

Tags:

Napisz komentarz